حمل و نقل هوایی و ترخیص کالای ایکاد

تلفن: ۸۸۷۵۹۰۷۰ (۲۱) ۹۸+  |  ۸۸۷۵۹۰۷۱ (۲۱) ۹۸+   فکس:  ۸۶۰۸۴۹۲۱ (۲۱) ۹۸+    

آدرس: تهران، چهارراه جهان کودک، بلوار آفریقا، کوچه کیش، پلاک ۳۴ 

ایمیل: sales@icad-co.com 

تلگرام  

حمل و نقل دریایی

در بين انواع حمل و نقل، قديمى‌ترين نوع آن حمل بار و مال‌التجاره با کشتى يا قايق و وسايل مشابه و شناور مى‌باشد که ابتدا توجه ملل و مردمانى را که در سواحل درياها و رودخانه‌هاى بزرگ و پر آب در جزاير و بنادر قرار داشتند جلب نمود که امروزه فقط اسمى از آنها باقى مانده است و در کتب و سوابق تاريخى مطالبى درباره چگونگى حمل و نقل ديده مى‌شود.

 

به اين جهت حمل و نقل دريائى از اهميت ويژه‌اى برخوردار است و براى شرکت‌هاى حمل و نقل مسير رفت و برگشت نيز تعيين گرديده است که به خطوط اصلى دريائى نيز مشهور مى‌باشند

 

مزایای حمل و نقل دریایی:
 

حمل و نقل دريایى از نظر شرکت‌هاى بزرگحمل و نقل بين‌المللى و دولت‌ها و کشورهاى سواحل درياها نسبت به حمل و نقل هوائى و زمينى داراى مزايايى به‌شرح زير مى‌باشد.

 

•هزينه حمل و نقل از طريق راه‌هاى آبى ارزان‌تر از حمل و نقل از راه‌هاى خشکى و هوايى مى‌باشد به اين جهت امروزه بيشتر صاحبان کالا و شرکت‌هاى تجارتى از اين روش استفاده مى‌نمايند.

•از جمله امتيازات ديگر ثابت بودن نرخ و کرايه باربرى دريائى است که به‌وسيله شرکت‌هاى بزرگ تعيين مى‌شود و کليه شرکت‌هاى حمل و نقل دريائى موظّف به رعايت نرخ مزبور هستند به جز کشتى‌هاى آزاد که در مواردى با توافق صاحب کشتى و مالک کالا نرخ حمل را تعيين مى‌نمايند.

•امتياز ديگر اين روش اين است مقدار بارى که حمل مى‌شود نسبتاً زياد است به‌طورى که در يک حمل و نقل دريائى محموله‌هاى سنگين بين ۲۰۰،۰۰۰ الى ۵۰۰،۰۰۰ تن به بالا به ‌سادگى جابه‌جا مى‌شود و از بندرى به بندر ديگر حمل و تحويل مى‌گردد.
•عامل چهارم در مورد حمل و نقل دريائى ايمنى و ضريب اطمينان اين روش است زيرا اگر استانداردهاى مربوط به حمل و نقل دريائى از نظر بسته‌بندى و عدل‌بندى و ... رعايت گردد و خريدار و فرستنده برابر مقررّات اينکوترمز در مورد بيمه کالا و ساير شرايط اقدام نمايند تقريباً حمل و نقل کالا بدون خطر و يا خطرات بسيار کمى انجام خواهد شد و به سلامت مال‌التجاره و کشتى و خدمه و غيره آسيب وارد نخواهد گرديد.

 

هنگامی که از حمل و نقل دریایی صحبت می شود اولین چیزی که به ذهن انسان می رسد کشتی‌های باری هستند که برای حمل کالاهای مختلف با ویژگیهای خاصی تجهیز شده اند . کالاهایی که از طریق دریا حمل می‌شوند معمولاً دارای حجم زیادی بوده و به گونه ای هستند که طولانی بودن زمان تاثیری چندانی بر کیفیت و بازار آنها ندارد؛اگرچه ممکن است که مشخصات جغرافیایی یک کشور نحوه ی جابه جایی کالا را ایجاب کند.در ترابری دریایی بسته به دوری و نزدیکی مسیر ، نوع کالا و ... از وسائل دریایی مختلفی از قبیل نفتکش ، لنج و …. استفاده می‌شود. هنگامی که کشتی حامل کالا برای تخلیه پهلو گرفت، مأمورین بهداشت با ورود و بررسی مدارک اجازه ارتباط آن با بندر را صادر می کنند . مامورین گمرک در ابتدا دفتر مخصوصی را به فرمانده کشتی ارائه می‌دهند که خصوصیات کلی کالا و کشتی از قبیل نام فرمانده - تعداد پرسنل و پرچم - نوع کشتی ، بنادر مبدا و مقصد ، وزن ،تعداد کالایی که باید تخلیه شود، مقدار آذوقه و کالاهای ممنوع الورود و…. را درآن ثبت می نمایند ، سپس انبار کالایی که قرار نیست تخلیه شود (انبار آذوقه ، انبار مشروبات کالاهای ممنوع الورود) مهر می‌گردد و سپس فرمانده کشتی و یا نماینده مؤسسه حمل و نقل مربوطه فهرست محمولاتی را که قصد تخلیه آن را دارند به گمرک در دو نسخه اظهارنامه اظهار می نماید که پس از صدور اجازه عملیات تخلیه آغاز می‌گردد و برای کنترل کالاهای تخلیه شده مشخصات ظاهری بسته‌ها به ترتیبی که تخلیه می‌شوند در فهرست هایی ثبت می‌گردد که این عمل را تالی گیری می گویند و با مشارکت نماینده گمرک ( بندر ) و موسسات حمل و نقل انجام می‌شود . گمرک با بندر مکلف است تا پانزده روز پس از خاتمه تخلیه با مؤسسه کشتی رانی تصفیه حساب نمایند و به همین منظور از قبل برای هر قلم، بار نامه و قبض انبار صادر می‌شود ؛ نسخه اول قبض انبار به عنوان رسید به نماینده مؤسسه حمل و نقل تحویل میگردد که کالاهای وارده از طریق دریا را به صورت فوق خریداری و توسط حمل و نقل دریایی وسیله کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تایید شده است که در این صورت انجام تشریقات پیشگفته در خصوص این گونه کالاهای زیر 2هزار تن در صورتی که در مسیر عملیاتی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نباشد با موافقت مذکور به وسیله سایر کشتیرانی قابل اجرا خواهد بود.

 

* جهت اطلاع از هزینه های حمل کالاهای وارداتی یا صادراتی خود و همچنین شرایط و هزینه های ترخیص کالا در گمرک بندرعباس با کارشناسان گروه حمل و نقل بین المللی و ترخیص کالای ایکاد تماس بگیرید.