حمل و نقل هوایی و ترخیص کالای ایکاد

تلفن: ۸۸۷۵۹۰۷۰ (۲۱) ۹۸+  |  ۸۸۷۵۹۰۷۱ (۲۱) ۹۸+   فکس:  ۸۶۰۸۴۹۲۱ (۲۱) ۹۸+    

آدرس: تهران، چهارراه جهان کودک، بلوار آفریقا، کوچه کیش، پلاک ۳۴ 

ایمیل: sales@icad-co.com 

تلگرام  

همکاری ایران و ژاپن برای آموزش کارکنان گمرک افغانستان

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۰۹ --- کد خبر ۹۶
همکاری ایران و ژاپن برای آموزش کارکنان گمرک افغانستان

همکاری ایران و ژاپن برای آموزش کارکنان گمرک افغانستان

نماینده جایکای ژاپن: گمرک ایران از لحاظ استفاده از تکنولوژی های نوین از گمرکات پیشرو جهان است
 

در ادامه همکاری آموزشی بین‌المللی کشور محور، نشست سه جانبه‌ای فی‌مابین گمرک جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان وزارت مالیه جمهوری اسلامی افغانستان و آژانس همکاری بین‌الملل ژاپن (JICA) به میزبانی معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل برگزار شد.
در این نشست مباحث مختلفی ازجمله برنامه‌ریزی فاز سوم همکاری در آموزش کارکنان گمرک افغانستان مطرح گردید. 

علی بعیدی معاون برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل ضمن تشریح اقدامات اخیر گمرک ایران درخصوص توسعه فناوری‌های جدید و سامانه جامع گمرکی و نیز پنجره واحد تجاری، آمادگی گمرک ایران را به‌عنوان هاب منطقه‌ای آموزش اعلام نمود. همچنین ایشان بیان نمود که با توجه به اینکه سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجاری ایران براساس استانداردهای بین‌المللی و لحاظ نمودن شرایط خاص منطقه‌ای توسعه یافته و دبیرکل سازمان جهانی گمرک نیز ویژگی‌هایی چون کارشناسی متمرکز (Expert pool) از سامانه مذکور را به‌عنوان نمونه برتر جهانی (Best Practice) معرفی نموده، می‌تواند بعنوان چارچوبی برای آموزش‌های منطقه ای توسعه سیستم‌های گمرکی در نظر گرفته شود. 

بعیدی اضافه کرد که گمرک جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته نسبت به برگزاری آموزش‌های لازم در حوزه‌های مختلف گمرکی و سیستم‌های پیشرفته اطلاعاتی گمرک به کشور افغانستان و سایر کشورهای منطقه آمادگی کامل داشته و می‌تواند در روند تسهیل تبادل داده فی‌مابین کشورهای مربوطه در راستای اجرای پنجره واحد بین‌المللی (International Single Window) نقش مهمی را ایفا نماید.

افشین امینی مدیرکل دفتر مطالعات، تحقیقات و ظرفیت‌سازی با اشاره به اجرای فاز اول و دوم همکاری‌های سه جانبه گمرک ایران، جایکا و گمرک افغانستان در قالب 6 دوره آموزشی از توانایی‌ها و مباحث جدید برای آموزش کارکنان گمرک افغانستان توضیح مبسوطی ارائه داد. 

در ادامه انیسی پناه نماینده ارشد وزارت مالیه جمهوری اسلامی افغانستان ضمن تشکر و تقدیر از برگزاری دوره‌های قبلی و رضایتمندی گمرک افغانستان از بهبود عملکرد کارکنان پس از طی دوره‌ها، تقاضای ادامه همکاری و اعزام مستمر مدیران و کارشناسان به ایران را مطرح نمود. 

همچنین خانم یاماناکا معاون دفتر جایکا در تهران با تأکید بر برتری دانش و شیوه‌های کاربردی، فنی و آموزشی گمرک ایران در بین کشورهای منطقه ابراز خرسندی کرد و تمایل جایکا را برای ادامه و برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی ویژه کارکنان گمرک افغانستان و سپس گمرک تاجیکستان با همکاری گمرک ایران اعلام نمود. 

وی اذعان داشت: با توجه به بازدیدشان به‌عنوان نماینده جایکا از گمرکات مختلف کشورهای خاورمیانه و آسیای میانه ایران از لحاظ فناوری و استفاده از تکنولوژی‌های نوین از گمرکات پیشرو جهانی بوده و در زمره برترین کشورها از حیث نوین‌سازی گمرک در زمینه IT است.

در پایان نمایندگان وزارت مالیه و گمرک افغانستان و دفتر جایکا در تهران از حسن نیت و آمادگی همیشگی گمرک ایران برای انتقال تجربیات و کمک به توسعه روابط دو کشور تشکر و قدردانی نمود.
@csw_channel