حمل و نقل هوایی و ترخیص کالای ایکاد

تلفن: 71 90 8875 (21) 98+  |  70 90 8875 (21) 98+

فکس: 21 49 8608 (21) 98+

ایمیل: info@icad-co.com

تلگرام: icadco@

گمرگ امانات پستی

ترخیص کالاترخیص کالا ها و نمونه های تجاری شما که از طریق پست ارسال شده است امانات پستی عبارت است از کلیه بسته های پستی به استثنای نامه و کارت که از لحاظ وزن، بسته بندی و کرایه پستی تابع شرایط خاصی بوده و معمولاً بسته هایی با وزن تا ۲۰ کیلوگرم به طریق زمینی و با وزن تا ۱۰ کیلوگرم به طریق هوائی ارسال می گردد.
مقررات صدور کالا از طریق پست

ارسال کالا از طریق پست با حفظ جنبه غیر تجاری به استثنای کالاهایی که شرعاً یا قانوناً ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز صدور به هر میزان از لحاظ قیمت با رعایت سایر مقررات مجاز است.
مقررات صدور کالای خارجی از طریق پست
ارسال کالای خارجی از طریق پست حداکثر به میزان سقف ارزش۸۰ دلار آمریکا برای هر نفر مجاز است.
مقررات مربوط به محمولات و مراسلات پست بین المللی
مرسولات پستی به کلیه اشیائی اطلاق می شود که بر طبق قوانین پستی داخل یا بین المللی توسط پست قبول، مبادله و توزیع می شود.

انواع مرسولات پستی
۱-     مراسلات.
۲-    امانات.
مراسلات پستی
مراسلات پستی عبارت است از نامه، کارت پستی، مطبوعات، بسته های کوچک، نمونه های تجاری، نوار و صفحه پر شده و همانند آن و مطبوعات برجسته مخصوص نابینایان.
واردات از طریق پست
طبق ماده ۳۹ آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات از طریق پست می توان کالاهائی را که ورود آنها شرعاً یا قانوناً ممنوع نباشد و جنبه تجاری پیدا نکند تا ۵۰ دلار بنام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی، بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات وارد و ترخیص کرد. در صورتی که ورود کالا از این طریق به صورت یک جریات تجاری درآید یا مشکلات دیگری را برای کشور ایجاد کند، وزارت بازرگانی می تواند وزارت پست و تلگراف و تلفن فهرست کالاهای مذکور را برای جلوگیری از ترخیص به گمرک اعلام نماید. ورود کالاهای موضوع ماده ۳۸ آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات (بدون انتقال ارز) از طریق پست نیز امکان پذیر می باشد.
کالاهای وارده به گمرک امانات پستی
کالاهای وارده به گمرک امانات پستی به سه منظور وارد می گردد:
الف) هدیه و سوغات.
ب) کالاهای مسافری.
ج) کالاهای نمونه و تجاری که توسط پست وارد می شود.
الف: به صورت هدیه و سوغات برای اشخاص حقیقی، در حال حاضر طبق ماده ۳۹ آئین نامه اجرائی قانون مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۷۹ برای هر نفر تا مبلغ ۵۰ دلار به شرط نداشتن جنبه تجاری و منع شرعی و قانونی با معافیت از پرداخت حقوق ورودی و عوارض مربوطه قابل ترخیص است.
ب: به صورت لوازم و کالاهای مسافری، که مقررات مربوط در بخش مسافری این کتاب بیان شده است.
ج: به صورت نمونه کالا برای واحدهای تولیدی تحقیقاتی و آموزشی و کالای تجاری همچنین کاتالوگ و بروشور و غیره ... که بر اساس مقررات مربوط ترخیص می شود.
نحوه ارزیابی و ترخیص کالاهای وارده به گمرک امانات پستی (ارزیابی غیابی)
۱-   بسته های وارده ابتدا در بخش غیابی بدون حضور صاحب بسته در حضور نماینده پست مورد ارزیابی قرار می گیرند که با در نظر گرفتن نوع کالا و غیر مستعمل بودن آن (در مورد البسه) و نداشتن منع شرع و قانونی و غیر تجاری بودن تا مبلغ ۵۰ دلار بنام هر فرد بدون اخذ حقوق ورودی ترخیص و تحویل نماینده پست می گردد تا تحویل صاحبان آنها گردد و مازاد بر آن به صورت حضوری ترخیص می گردد تا تحویل صاحبان آنها گردد و مازاد بر آن به صورت حضوری ترخیص می گردد.
۲- بسته های بالای ۵۰ دلار همچنین تعدادی از بسته هائی که احتیاج به بررسی بیشتر دارد به صورت حضوری با حضور صاحب بسته و در حضور نماینده پست ارزیابی می گردد. در این قسمت پس از تعیین میزان حقوق ورودی و عوارض مربوطه و پرداخت آن پته صادره تحویل صاحب کالا می گردد که به موجب آن بسته خود را تحویل گرفته و از گمرک ترخیص نماید.


نکته:
هر گونه کسری و خسارت در بسته ها و محتویات آنها و عدم تحویل به موقع به صاحب بسته به عهده شرکت پست که آورنده و نگهدارنده بسته است، می باشد و در این زمینه گمرک مسئولیتی ندارد.
نحوه ترخیص بسته ها (حضوری)
برای صاحب بسته که قبلاً از طریق شرکت پست دعوتنامه ارسال شده است شخصاً با داشتن کارت شناسائی به گمرک مراجعه می نماید، افرادی که به عنوان نماینده صاحب بسته برای ترخیص مراجعه می نمایند می بایست دارای وکالتنامه رسمی یا معرفی نامه از طرف صاحب بسته باشند و به شرح زیر برای ترخیص بسته اقدام کنند.
۱-     اخذ شماره نوبت از گمرک.
۲- مراجعه به قسمت احراز هویت پست (در این قسمت پس از احراز هویت، صاحب بسته یا نماینده وی، شماره نوبت اخذ شده از گمرک در ظهر اعلامیه پستی نامبرده منعکس و بسته از انبار برای ارزیابی به قسمت ثبت دفتر انبار تحویل می گردد).
۳-   ثبت شماره اعلامیه پستی و شماره نوبت اخذ شده در دفتر انبار.
۴-    تحویل اعلامیه پستی به کارشناسان بخش تجاری و غیر تجاری گمرک جهت تعیین ارزیاب
۵-    بیرون آوردن بسته از انبار و تحویل به ارزیاب مربوطه جهت ارزیابی.
۶- ارزیابی بسته ها با توجه به الویت شماره نوبت اخذ شده در حضور نماینده پست صاحب کالا یا نماینده قانونی او شروع می شود و میزان معافیت و حقوق ورودی مربوطه تعیین می گردد.
همچنین باید توجه داشت مجوز ترخیص کالاهایی که به موجب جدول مقررات صادرات و واردات به عهده سازمان یا وزارتخانه خاصی است، کسب گردد. بعضی از نمایندگان سازمانها یا وزارتخانه های مذکور در گمرک مستقر نمی باشند.
بنابراین برای آن دسته از کالاهایی که نیاز به کسب نظر سازمان خاصی داردقبض نگهداری صادر می گردد تا پس از اخذ مجوزهای لازم ترخیص گرد.
۷-    صدور مجوز از سوی سازمانهای مرتبط:
 نماینده اداره ارتباطات رادیوئی درباره: رادیو، تلفنهای بی سیم، تلفن همراه (موبایل)، بردهای الکترونیکی، IC (آی سی)، دزدگیر، آیفون تصویری، کنترل دستگاههای رادیوئی، تلویزیونی و ماشینهای اسباب بازی کنترل از راه دور و غیره.
 نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کتب، نشریات، مجلات، کاتالوگ، بروشور، روزنامه و بعضی مدلهای گیتار و ارگ، نوار ویدئو، نوار کاست، دیسکتهای موسیقی، فلاپی دیسکتها و غیره.
 نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (معاونت امور دارائی در ارتباط با داروها، سموم و حشره کشهای خانگی و مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی) و ( معاونت تجهیزات پزشکی در ارتباط با لوازم و تجهیزات پزشکی).
 نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره کتب علمی و آموزشی و غیره.
 نماینده قرنطینه نباتی درباره بذر گل، نهال، کود، سموم دفع آفات نباتی.
 نماینده سازمان انرژی اتمی ایران درباره مایکروویو (غذا گرم کن) و کلیه دستگاههای پرتو زا و مواد تشعشع زا و غیره.
 نماینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در رابطه با کالاهای تحت نظر از جمله فشفشه، ترقه، طپانچه، اسلحه و مهمات و غیره.
 نماینده مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی درباره کالاهای مشمول استاندارد اجباری و تعیین نوع کالای شیمیائی و غیره از نظر نوع مواد متشکله.
۸-   امضای اعلامیه پستی توسط ارزیاب و کارشناس مربوطه.
۹-    مراجعه به بانک جهت پرداخت مبلغ تعیین شده بابت حقوق و عوارض گمرکی.
۱۰- مراجعه به ارزیاب جهت صدور و امضاء پته گمرکی.
۱۱- مراجعه به صندوق گمرک و ممهور نمودن پته گمرکی.
۱۲- مراجعه به قسمت دفتر کل انبارها.
۱۳- مراجعه به پست جهت پرداخت وجهی که بعنوان عوارض پست دریافت می دارند.
۱۴- مراجعه به دفتر خروج پست (ثبت ردیف اعلامیه پستی و شماره پته مربوطه و امضای صاحب کالا)
۱۵- تحویل بسته از پست.
۱۶- مراجعه به درب خروج گمرک، در این قسمت ضمن ارزیابی اجمالی مجدد و ثبت پته در دفتر درب خروج و ثبت ردیف مربوطه در ظهر پته و امضاء و ممهور نمودن آن به مهر درب خروج، بسته به صاحب آن تحویل و از گمرک ترخیص می شوند.
نحوه ترخیص بسته های تجاری
ارزیابی بسته های واحدهای تولیدی، آموزشی و تحقیقاتی جدا از بخش غیر تجاری انجام می پذیرد که این امر باعث تسریع در روند ترخیص کالاهای وارده به گمرک می باشد که مراسلات زیر ۱۰۰۰ دلار با پته و بالای ۱۰۰۰ دلار با تنظیم اظهار نامه از سوی صاحب کالا انجام می پذیرد و برای این کار تصویر کارت بازرگانی، پروانه بهره برداری و پروانه تولیدی ضمیمه اعلامیه پستی مربوطه می شود.
مناطق خاص دارای تخفیف سود بازرگانی:
-    برخی از مناطق از جمله بوشهر، خرمشهر، چابهار و ... دارای تخفیف سود بازرگانی کالاهای وارداتی (به غیر از اقلام مستثنی شده) می گردند که سرمایه گذاران خارجی می توانند برخی از اقلام و مواد اولیه واحدهای تولیدی را از گمرکات این مناطق دارد و از تخفیف مورد نظر استفاده نمایند.
الف: از جمله مهمترین شروط استفاده از تخفیف می توان به:
-    حمل کالا از مبداء (به غیر از کشورهای حاشیه خلیج فارس) کالاهای خریداری شده از کشورهای موصوف به جهت ایفاء نقش واسطه در تجارت خارجی امکان استفاده از تخفیف را ندارد.
-        جزء کالاهای مستثنی اعلام شده نباشد.
-        لیست کالاهای مستثنی به گمرکات مورد اشاره اعلام گردیده است.